Jak ułatwić adaptację? Trochę dla rodziców

 Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Adaptacja w przedszkolu to istotny czas dla małego przedszkolaka i jego rodziców.


* Rano staraj się szybko pożegnać i wyjść z przedszkola. Zbyt długie pożegnania z rodzicami tylko potęgują stres. Zdecydowanie trzeba do minimum skrócić czas rozstania przez zostawieniem malucha w przedszkolu.

* Rozmowa i przygotowanie dziecka do planu dnia przedszkolnego. Warto już wcześniej porozmawiać z dzieckiem jak wygląda dzień w przedszkolu. Opowiedzieć o wspólnych posiłkach, ciekawych zajęciach, zabawie, czytaniu bajek i najważniejsze o tym, że w przedszkolu na pewno pozna nowych kolegów i koleżanki.

* Nie zmuszaj dziecka do opowiadania, co wydarzyło się w przedszkolu. Zaczekaj, aż sam będzie na to gotowy, u nas to działa.

* Pozwól mu być samodzielnym, nie poganiaj np. przy zakładaniu bucików. Wiem, że szybciej jest ubrać dziecko i sama zrobisz to lepiej, ale każdy, aby dojść do perfekcji, musi ćwiczyć. A im dziecko bardziej samodzielne, tym lepiej poradzi sobie w przedszkolu.

* Bądź zawsze na czas. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie i zgodnie z obietnicami. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po obiedzie, to dotrzymuj danego słowa, bo dziecko nie zna się na zegarku, ono żyje od posiłku do posiłku. I jeżeli Ty, jako rodzic nawalisz, to dziecko straci do Ciebie zaufanie. Czas powrotu do domu jest dla dziecka niezwykle istotny i pamiętajcie, że maluch Was z niego rozliczy. Ważne, żeby dotrzymać danego słowa! Jak obiecujecie dziecku odebrać je po biedzie, to musicie o tym pamiętać.

* Nie płacz przy dziecku. Jeżeli zdarzy Ci się uronić łzę, to nie rób tego w towarzystwie dziecka. To dodatkowo wywoła w nim niepokój. Masz ochotę popłakać, zrób to poza murami przedszkola. 


Jak postępować i co robić, by nie popełniać błędów podczas adaptacji przedszkolnej?

Poniżej kilka najważniejszych zasad, których warto przestrzegać a będzie dobrze.


• Nie przeciągaj pożegnania.

• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu.

• Dotrzymuj słowa.

• Zabieraj dziecko o czasie.

• Nie okazuj negatywnych emocji i nie płacz w obecności dziecka.

• Nie poganiaj.

• Nie wyśmiewaj.

• Nie porównuj z innymi dziećmi.

• Nie obiecuj nagród za chodzenie do przedszkola.

• Przytulaj, kiedy tego potrzebuje.


To naturalne, że adaptacja do przedszkola może budzić wiele niepokoju w rodzicach. Często jest to pierwszy moment, w którym powierzają oni dziecko opiece innych osób. Jedni mają bardzo dobre wspomnienia z czasów, kiedy sami chodzili do przedszkola, dlatego oddanie tam malucha to dla nich naturalna kolej rzeczy, niektórzy decydują się na ten krok pod wpływem nacisku rodziców, znajomych, a jeszcze inni wybierają ten rodzaj opieki ze względów finansowych.


Niezależnie od motywacji, zbudowanie zaufania do kadry i placówki może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Przede wszystkim potrzebny jest czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Niektórym wystarczy parę dni, inni potrzebują wiele tygodni – może to być związane z wcześniejszymi doświadczeniami, temperamentem dziecka, rodzajem więzi, a także koniecznością wynikającą np. z wymogów pracodawcy, aby szybko wrócić do pracy. Warto przyjrzeć się uważnie potrzebom wszystkich zaangażowanych i zamiast na tempo, postawić na jakość procesu adaptacyjnego.  


Komentarze